top of page

Proč je nutné část kvásku při každém krmení vyhodit?

  • Obrázek autora: Tereza Bartoňková
    Tereza Bartoňková
  • 13. 1.
  • Minut čtení: 3

Při každém krmení kvásku je nutné část odstranit. Možná vám to připadá jako plýtvání, ale ve skutečnosti je to nezbytný krok k tomu, abyste měli zdravý a prosperující kvásek. A není to taková "škoda", jak by se mohlo zdát.


Proč musíte část kvásku odstranit?


Když kvásek nevyhazujete, jeho objem rychle narůstá a brzy by byl neudržitelný. Navíc byste spotřebovali obrovské množství mouky.


Ti z vás, kteří už četli nebo zakládali kvásek podle mého návodu, si možná všimli, že recept začíná smícháním pouhých 5 g mouky a vody. Toto malé množství jsem zvolila záměrně – je to nezbytné minimum, díky kterému co nejvíce omezíme přebytky, které budeme muset v následujících dnech vyhazovat.


Nyní si ale představte, že začínáte s 50 g mouky a vody. 1. den je kvásek malý a snadno zvládnutelný. 5. den pokud nic nevyhodíte, budete potřebovat na každé krmení více než 300 g mouky – a to dvakrát denně! 10. den spotřeba mouky už překročí 800 g na jedno krmení.


Taková čísla jsou šílená, že? A s každým dalším dnem by se to jen zhoršovalo.


Co se děje, když kvásek vyhodíte?


Kvásek je vlastně živá mikrobiální kolonie, ve které divoké kvasinky a bakterie mléčného kvašení společně pracují. Tyto mikroorganismy se živí cukry obsaženými v mouce.


Jídlo pro tyto mikroorganismy ale není nekonečné. Jakmile spotřebují všechny cukry, začnou odumírat. Pokud byste kvásek nechali dlouho bez krmení, vytvořil by tekutinu (tzv. hooch) a začal by nepříjemně smrdět po acetonu. Proto je pravidelné vyhazování části kvásku klíčem k tomu, aby byl zdravý a aktivní.


"Je to malá oběť, která se vám vrátí v podobě chutného a spolehlivého pečení."

Proč je důležité kvásek „osvěžovat“

Aby váš kvásek mohl růst a prospívat, je potřeba jej pravidelně krmit čerstvou moukou a vodou. Předtím však musíte část kvásku odebrat – díky tomu zůstane jeho velikost přiměřená a snadno zvládnutelná.


Jak neodstraňování ovlivňuje chuť

Pokud kvásek nevyhazujete, začne být příliš kyselý. Přílišná kyselost může nakonec poškodit mikroorganismy, které v kvásku žijí a ovlivnit jeho chuť i funkčnost.


Proč to není plýtvání

Odstranění části kvásku během jeho zakládání je ve skutečnosti méně plýtvavé, než kdybyste museli neustále krmit obří množství kvásku. Kilo hladké mouky stojí obvykle do 30,- Kč v závislosti na značce. Já jsem například založila silný, chutný a spolehlivý kvásek, který je po dosažení zralosti krmen obyčejnou hladkou moukou za pár korun.



Pšeničná hladká mouka
Jediná mouka se kterou poslední měsíce krmím svůj kvásek (12,-Kč/kg)

Tip 1. Rovněž můžete použít žitnou mouku, která kvásku často dodá extra sílu. Pokud však chcete ušetřit, můžete kombinovat hladkou a žitnou mouku, nebo používat žitnou jen občas, když váš kvásek potřebuje posílit.


Tip 2. Krmte kvásek stále stejnou moukou, na kterou je kvásek již zvyklý.


Jak se věci mění, když je váš kvásek zralý?


Jakmile váš kvásek dosáhne zralosti, pravidla se trochu změní a už nebudete muset „vyhazovat“ kvásek v tradičním smyslu.


*Poznámka k procesu zrání

Než váš kvásek opravdu dozraje, chvíli to potrvá. I když se může zdát, že je připravený (například když se začne pravidelně zdvojnásobovat), stále má před sebou dlouhou cestu. Potrvá déle, než si vybuduje plnou chuť a sílu. Do té doby doporučuji kvásek neukládat do lednice – raději ho nechte na lince a pravidelně krmte/nebo najděte chladné místo ideálně kolem 10-12C.


fáze kultivace kvásku
Přehled fází kultivace kvásku od založení

Jak „vyhazování“ funguje u zralého kvásku

Když je váš kvásek zralý, každé použití kvásku při pečení chleba vlastně funguje jako „vyhazování“. Po použití jednoduše nakrmíte to, co zůstalo v nádobě a připravíte ho na další pečení.


Příklad:

  • Máte 120 g kvásku/rozkvasu.

  • Použijete 100 g na přípravu těsta na chleba.

  • Zbývajících 20 g vrátíte do sklenice a uložíte do lednice.

Tento zbytek je už nakrmený, takže ho můžete uložit rovnou do lednice a nechat ho tam až do dalšího pečení. Až budete připraveni péct znovu, jednoduše ho nakrmíte.

Pokud kvásek skladujete na lince, měli byste ho po pár hodinách znovu nakrmit, aby byl připravený na další použití.


"Ať už kvásek používáte při pečení nebo ho vyhazujete, vždy musíte část odstranit, abyste udrželi jeho zdraví a vitalitu."

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page